لوازم مورد نیاز یک مهاجر

 

در بین ایرانی های اینجا همه جور نظر و سلیقه ای برای تامین وسایل مورد نیاز پیدا میشود، کسی که تمام خونه و زندگی اش را با خودش آورده تا اسباب بازیهای بچه اش و از این اتفاق هم خیلی راضی است چون معتقده وقتی وارد خونه اش میشه احساس آرامش داره و به اصطلاح این موضوع از حس غربتش کم می کنه، من فکر کنم گذشته از نیاز واقعی آدم و یا در نظر گرفتن جنبه اقتصادی این مورد خیلی به روحیات آدم بستگی داره، وقتی که دل آدم یه چیزی را می خواد فکر کردن با دلیل و منطق راهی به جایی نمی بره پس هر چی را که دوستش دارید با خودتون بیارید. البته گاهی یک مهاجر دوست داره یک زندگی جدید و نو شروع کرده و یک تحول اساسی در زندگی خود و خانواده بوجود بیاره. اینه که هر کسی با توجه به نظر خودش روش زندگیش رو بر میگزینه و نوع زندگیش رو تعیین میکنه. البته توجه به نکات زیر خالی از لطف نیست:

هر مهاجری باید شرایط ادامه زندگیش در مقصد جدید رو در نظر بگیره. هنگامی که شما وارد شهری درکانادا می شوید شرایط زندگی شما تا مدتها موقت است و نمی تونید خیلی وسایل را خریداری کنید چون هیچ چیز معلوم نیست. در شرایطی ممکن است شما تحت تاثیر شرایط و خصوصا جستجوی شغلی مناسب بتونید پوزیشنتون رو در شهری دیگه پیدا کنید که بسیار مناسب شما باشه.  در خیلی موارد افراد وسایل را میگذارند و می روند چون صرفه اقتصادی ان بهتر است و هزینه حمل بیشتر می شود.شما همه نیازهای زندگی را می تونید اینجا برآورده کنید اما بحث بر سر قیمتی است که باید پرداخت شود بعضی از اجناس تقریبا هم قیمت ایران است یا بهتر است بگویم ، بعضی از اجناس هم قیمت و هم کیفیت ایران پیدا می شود خوب آخه این موضوع هم سلیقه ای است اگه کسی در ایران مبلمان مارک فلان می خریده خب اینجا هم تقریبا همون قیمت است اما اگر ساخت ایران را استفاده می کرده اینجا باید پول بیشتری برای کیفیت بهتر پرداخت کند اما بعضی چیزها خارج از بحث کیفیت بی دلیل گران است که همراه داشتن آنها مفید به نظر می رسد.

در کانادا هزینه ها نسبت به درآمد پایینه و یک خانواده با درآمدی کوچک قادر به اداره حداقل زندگی بدون هیچ نگرانی از آینده است. اگر یک خانواده بخواد نیازهای اولیه زنگی رو تامین کنه بدون تحمیل فشار زیادی این امر ممکنه ولی این در حالیه که بخواد دلار خرج کنه نه ریال ایران که این مورد اخیر به شدت اشک مهاجرای ایرانی رو در میاره.

با این حال قبل از اینکه توصیه کنم مهاجرا چیزی با خودشون بیارن میگم که در وهله تول سعی کنید فقط پول و دلار با خودتون بیارید و لوازمتون رو از اینجا تهیه کنید ولی در صورتیکه لوازم رو موجود دارید و نمیخواید به راحتی و مفت و مجانی در ایران از دست بدید ادامه مطالب رو مطالعه کنید.

حتما چند جفت کفش با کاربریهای مختلف به همراه داشته باشند بجز کفش زمستانی این نوع کفش را باید از کانادا بخرید. با آنکه احتمالا شنیدید حتما لباس گرم زیر همرا ه داشته باشید. تنها لباس گرم زیر با خودتون بیارید چون لباس گرم طراحی ایران نمیتونه جلوی بادهای سرد کانادا رو بگیره و فایده ای نداره. این نوع لباسها را سعی کنید از کانادا تهیه کنید. اصولا لباس اینجا گرون است اما این حرف بیشتر برای لباس های مارک دار و رسمی مصداق دارد مثل کت و شلوار یا کت و دامن و یا لباس شب، توصیه من اینه که حتما به اندازه مصرف لباس رسمی همراه داشته باشید، ولی نه اینکه خودتون را از لذت خرید در حراجی ها محروم کنید.

از بین وسایل آشپزخونه به نظرم یک سری وسایل جم و جور همراه داشته باشید خیلی اقتصادی است.

همه لوازم آرایش مورد نیاز را با خودشون بیارند چون

 

حتی مارک های معروف هم قیمتشون اینجا گرون تر از ایران است

داروهایی را که مصرف می کنید حتما همراه داشته باشید و یه مقدار هم داروهای معمولی مثل سرماخوردگی یا مسکن . 

گوشی موبایل، وب کم، هدست با میکروفن و اگر پیدا کردید یه تبدیل دوشاخه برق به مدل کانادایی برای ابتدای کار خیلی لازمه

همراه داشتن یک ست ملحفه هم توجیه اقتصادی دارد.

مدارک را به هیچ عنوان ترجمه نکنید چون اینجا به هیچ دردی نمیخوره و ازتون قبول نمیکنن. مثلا برای گرفتن گواهینامه ما ترجمه ایرانی گواهینامه رو داشتیم ولی قبول نکردن و با پرداخت هر نفر ۴۰ دلار مجبور شدیم ترجمه کانادایی تهیه کنیم. 

حتی یک قطعه عکس در اینجا به دردتون نمیخوره پس پولتون رو بیخود خرج نکنید چون اینجا حتی برای کارتهای مهم همون لحظه عکس از شما تهیه میکنن و استفاده میکنن. پس توصیه میکنم عکس اینجا به دردتون نمیخوره. پول عکس و ترجمه مدارک رو باهاش یه دوربین دیجیتال یا هندی کم خوب بخرید که برای ثبت خاطراتتون بسیار مورد استفادست. 

و در آخر هر چی را که از دلتنگی شما کم میکنه .

نکات مهمی که مهاجران میبایست مد نظر قرار بدن:

– ولتاژ برق کانادا ۱۱۰ است و در ایران ۲۲۰. اگر قصد دارید وسایل برقی و لوازم خانگی خودتان را بیاورید، این مورد را حتما به یاد داشته باشید. پس شما برای استفاده از وسایل برقی خود میبایست ترانسفورماتور به همراه بیارید که وزن بارتون رو به شدت بالا میبره و گاها برای استفاده وسایل پر مصرف مثل اتو و سشوار و جارو برقی نمیتوان ازش استفاده کرد. در ضمن نوع دوشاخه برق در اینجا فرق میکند

– گروهی از مهاجرین با تهیه کانتینر، تمامی وسایل زندگی خود را به همراه می آورند. این کار یک مزیت دارد که اولا با توجه به حجم و وزن وسایل میتوانند کانتینر را با یک نفر دیگر هم شریک بشوند و کلی در هزینه حمل صرفه جویی کنند. علاوه بر آن، از خرید وسایل مانند مبل و میز و صندلی و غیره معاف میشوند و چندین هزار دلار هم اینجوری صرفه جویی میکنند. و باز هم علاوه بر آن، دیدن وسایل و لوازم خانه قبلی خودشان در ایران به آنها احساس خوبی میدهد و فکر اینکه در کشوری جدید “همه چیز” آنها عوض شده رهایی می یابند. این موضوع به خصوص در یکی دو سال اول اهمیت دارد تا کم کم به تغییر محیط زندگی عادت کنند.ولی معایبی هم دارد و ان اینکه کلی هزینه حمل و نقل متحمل میشوید و ثانیا مقدار وسایل منزل در ایران با خانه های کوچک اینجا همگون نیست و در ضمن کیفیت وسایل اینجا بسیار بالاتر است.

– اگر از گروهی هستید که با کانتینر وسایلتان را می آورید، از نکته شماره ۱ غافل نشوید. لوازم خانگی مانند تلویزیون و لباسشویی و غیره در کانادا قابل استفاده نیستند مگر اینکه فکری برای اختلاف ولتاژ آنها کرده باشید.

- اگر هم واقعا مایل به آوردن وسایل برقی بزرگتر مانند تلویزیون هستید، به هزینه آوردن و وزن و حجم و . . . توجه کنید. قیمت ها را بررسی کنید. وسایل صوتی و تصویری در کانادا خیلی ارزان تر از ایران هستند.

– اگر فعلا چمدان به دست می آیید ولی قصد دارید در آینده وسایلتان را بیاورید، حتما لیست کاملی از تمام وسایلتان تهیه کنید و آنها را مستند به فیلم و عکس کنید و همراه داشته باشید. سری به سایت گمرک کانادا بزنید http://www.cbsa-asfc.gc.ca/menu-eng.html و از آخرین تغییرات و اطلاعات با خبر شوید. شما در اولین ورودتان به عنوان مهاجر می توانید از معافیت های گمرکی برای یکبار ورود وسایل زندگی استفاده کنید. اگر در ورود اول این وسایل همراهتان نباشد، میتوانید لیست آنها را در همان لحظه ورود در اظهارنامه ای اعلام کنید و تا مدتی بعد آنها را بدون پرداخت عوارض گمرکی به کانادا وارد کنید. شما پس از خروج از فرودگاه تا ۶ ماه فرصت دارید این لیست را به گمرک فرودگاه تحویل دهید.

نمونه وسایلی که یک مهاجر به همراه داشت: 

sport shoes کفش ورزشی

plastic sandals دمپایی
clothes لباس
napkin دستمال رومیزی
rubbish plastic پلاستیک زباله
back pack کوله پشتی
carpet فرش
white sport socks جوراب حوله ای
green plastic dishes ظروف آشپزخانه
کلپوره
white sneakers کفش ورزشی سفید
holly hock ختمی
borage گاوزبون
cable سیم رابط
napkin دستمال سفره
foot washing stone سنگ پا
can opener درب باز کن
sewing machine( mechanical) چرخ خیاطی دستی
woody skimmer کف گیر چوبی
green plastic cutlery holder جا قاشق چنگالی پلاستیکی سبز
coffee mint ( extra) قهوه نعناعی
remote control case جا کنترلی
clothes clips گیره لباسی
elastic rope کش
pin سنجاق قفلی
funnel قیف
plastic door mat ( extra) پادری پلاستیکی ( اضافه)
grater رنده سالاد
strainer چلو صافی
praying mat جا نمازی
dirty clothes case 2 عدد جای لباس چرک
tray سینی
clothes لباس
nylon trousers شلوار نایلونی
note book ( extra) دفتر
indian spice ادویه هندی
red rose گل سرخ
chamomile بابونه
ranunculus آلاله
dill شوید
tarragon ترخون
frankincense کندرک
table clothes رومیزی میز ناهارخوری
cd case جا سی دی
table clothes رومیزی قلاب بافی
watch ساعت رومیزی
table cover( plastic) سفره کوچک
net تور
black pencil مداد سیاه
note book دفتر
paper clip گیره
pin- plaster- caliper پونس- چسب – پرگار
nylon clothes – tableau قاب عکس چینی- لباس نایلونی
towel 3 حوله حمام ۳ عدد
glance to Canada کتاب راهنمای کانادا
clothes-sandals-hat-belt لباس – صندل-کلاه-کمربند-
pillow متکا
dolls عروسک
umbrella چتر
needle case جاسوزنی و وسایل خیاطی
green tea چای سبز
cd 24 سی دی ۲۴
spice ادویه
shaving foam خمیر ریش
perfume ادوکلن
spray اسپری
sport shoes کفش اسپرت
blanket پتو مسافرتی
mattress لحاف
overcoat کاپشن مشکی
black bag کیف مشکی
clothes hanger چوب لباسی
chopping board تخته
steel skimmer کف گیر استیل
shaving blade تیغ
tooth paste خمیر دندان
eye liner مداد چشم
nylon table clothes سفره نایلون
screw driver پیچ گوشتی
small spade بیلچه
nippers انبر
souvenir یادگاریها
picture عکس
aloes stand جا عودی
plastic strainer سبد پلاستیکی
tea strainer چای صاف کن
fridge dish ظرف یخچال استیل
iron اتو
stationery لوازم التحریر
torch چراغ قوه
tooth pick خلال دندان
tablet for washing vegetable قرص ضد عفونی کننده سبزی
plaster چسب زخم
agitator همزن دستی
match کبریت
toothpick case جا خلال دندانی
plastic spoon قاشق پلاستیکی
black woolen scarf شال گردن مشکی
pullover پلیور
notebook دفترچه یادداشت
sleep light چراغ خواب
green tea چای سبز
garter رنده
wooden game بازی چوبی
sacks کیسه پارچه ای
napkin دستمال سفره
cutlery چنگال قاشق
cubic sugar نبات
pin سوزن قفلی
holly hock ختمی
cumin زیره
sack یکعدد کیف گونی
medicine دارو
poem book کتاب رباعیات
trousers & belt شلوار وکمربند
wash clothes کیسه و لیف حمام
plastic broom جارو پلاستیکی سفره یکبار مصرف
soap – lotion صابون کرم
strainer سبد
plastic clip گیره پلاستیکی
perfume ادوکلن
clothes string-washing gloves-apron دستکش –پیش بند- سیم رختی
glue- colored pencil لوازم التحریر
baking tools وسایل شیرینی پزی
brush شانه
tea strainer صافی چایی
plastic clothes hanger چوب لباسی
calculator- eraser- پاک کن- ماشین حساب

و در نهایت

سبزی خشک. در نظر داشته باشید که در کانادا سبزی کمیابه و به شدت گرون. پس این یک قلم رو هر چقدر میتونید به همراه بیارید.

زعفران، خرمای خشک بدون هسته، قالیچه یا گلیم، کتابهای آموزش زبان انگلیسی یا فرانسه برای کبک، دیکشنری ترجیحا دیجیتال و هرچه میدانید لازم دارید یا برایتون مهمه هر چند اضافه بار بخورید، با خودتون بیارید. چون ما از وسایلمون فاکتور گرفتیم و الان برای خیلیهاش پشیمونیم که چرا با خود نیاوردیم.